Зав. лабораторією -
Рибак Володимир Олексійович,
кандидат біол. наук.
Наукові співробітники:
Змієвський Володимир Миколайович – старший науковий співробітник;
Федоренко Інга Анатолівна – старший науковий співробітник;
Шаповаленко Роман Михайлович – науковий співробітник;
Кобзар Наталія Леонідівна - молодший науковий співробітник;
Грищенко Андрій Олександрович - молодший науковий співробітник.
Напрями наукової діяльності.
Розробити генетичні основи вдосконалення селекційного процесу та створити гібриди цукрових буряків з високим потенціалом продуктивності, придатних для сталого виробництва цукру і біопалива.
Результати наукової діяльності.
Лабораторія почала працювати з 1923 р. Найбільшим досягненням науковців лабораторії було створення в 1953 році однонасінної форми цукрових буряків, що дало можливість висівати насіння на кінцеву густоту стояння рослин та повністю механізувати виробництво. Отримані О. К. Коломієць вихідні однонасінні форми стали тим джерелом, яке в майбутньому створило велике різноманіття однонасінних сортів. На основі цих однонасінних матеріалів в 1956 році був районований перший в світі однонасінний сорт буряків цукрових Білоцерківський однонасінний.
Згодом було створено районовані однонасінні сорти: БЦ одн. 1, БЦ одн. 19, БЦ одн. 27, БЦ одн. 34, БЦ одн. 40 і БЦ одн. 45.
З 1958 року науковці лабораторії почали працювати над створенням нових тетраплоїдних форм цукрових буряків і використання їх для створення триплоїдних гібридів. З того часу було створено і районовано ряд гібридів на фертильній основі: БЦ полігібрид 1, БЦ полі 2, БЦ полі 19, БЦ полі 41. Основним завданням сучасної селекції цукрових буряків є створення гібридів на стерильній основі з високим потенціалом продуктивності, стійкості до біотичних і абіотичних факторів, придатних для вирощування за біоадаптивною технологією.
За останні роки науковцями лабораторії створені гібриди на ЧС-основі: Черешневий, Барський, Верхня, Калинівський, Охтирський, Сонячний, Вільшанський.
Наукові співробітники лабораторії впроваджують спосіб вирощування насіння безвисадковим способом гібридів Константа та Охтирський на Білоцерківській дослідно-селекційній станції та інших господарствах.
Актуальні публікації співробітників лабораторії:
1. Лободін О. К. Однонасінна форма цукрових буряків Білоцерківського походження / О. К. Лободін, В. О. Рибак // Збірник наукових праць. – Вип – 11. - к. 2010
2. Лободін О. К. Результати роботи з селекції однонасінних цукрових буряків / О. К. Лободін, В. О. Рибак // Збірник наукових праць. – Вип. - 13. - к. 2012
3. Чемерис Л. М. Селекція цукрових буряків на гетерозис в умовах Білоцерківської дослідно-селекційної станції / Л. М. Чемерис, В. М. Змієвський, М. Б. Мацук // Збірник наукових праць до 100 річчя Й. А. Рапопорта. Індукований мутагенез в селекції рослин. - Біла Церква 2012 р.
4. Змієвський В. М. Потенціал продуктивності цукрових буряків за результатами демонстраційного досліду на Білоцерківській дослідно-селекційній станції.
5. Мацук М. Б. Исходный материал для триплоидных гибридов, выращиваемых по биоадаптивной технологии. / М. Б. Мацук // Сахарная свекла. Научно-практический журнал. - № 5. – 2014.
6. Балан В. М. Спосіб попередньої оцінки і відбору селекційний номерів буряків цукрових за господарсько цінними ознаками: врожайності і цукристості коренеплодів. О. Г. Кулик, В. О. Рибак, В. М. Змієвський, М. П. Волоха. Патент на корисну модель № 131594. Бюл. № 2 25.01.2019.
Copyright© 2014-2025 Білоцерківська ДСС. Розробка сайта Магазин сайтів site-mag.org.ua.